X
KAMPANYA

Ben Aldırma Tehlikelimidir ? – Draesthetic

ben ald-rmak tehlikeli miBenlerinizi Asla İhmal Etmeyin!

Vücudunda ben olmayan insan neredeyse yok gibidir. Bazı kimselerde tüm vücuda yayılmış irili ufaklı yüzlerce ben görülebilirken, bazı kimselerde çok daha az sayıda benle karşılaşabilmekteyiz. Hatta bazen kişiyi çok rahatsız eden bu benler birde bakarsınız ki bir başkasında güzelliğine güzellik katan adeta aksesuar gibi yerleşivermiştir, kimi zaman dudağa, kimi zaman burun kanadına sanki bir hızma misali. Peki, nedir benlerle ilgili bilimsel gerçekler birlikte gözden geçirelim.

Benler aslında vücudumuzda normalde de bulunan ve deriye rengini veren melanosit dediğimiz hücrelerin bir araya toplanarak oluşturdukları doku parçalarıdır ve aslında iyi huylu tümör dokularıdır. Doğuştan oluşabildikleri gibi sonradan hayatın belirli dönemlerinde oluşabilme özelliğine de sahiptirler. Benler çok farklı karakter ve şekilde karşımıza çıkabilirler, renkleri kırmızı, kahverengi, mavi veya siyah ve hatta bu renklerin karışımı şeklinde olabilir. Büyüklükleri ise birkaç milimetreden, neredeyse bütün bir sırtı kaplayacak büyüklüğe yani onlarca santimetreye değişebilir.

Benler tehlikelimidir?

Yukarda kısmen tarif ettiğimiz doğuştan mevcut olan üzeri genelde kıllı, kahverengi-siyah renkli, içerisinde homojen bir renk dağılımı olmayan, büyük benlere biz tıp dilinde konjenital dev kıllı nevüs (yani doğumsal kıllı ben) adını vermekteyiz. Halk arasında bu benlerin oluş mekanizmalarıyla ilgili mesela hamileyken ciğer kanı damlaması gibi çok değişik inanışlar mevcuttur, tabiî ki bunların hiçbirinin bilimsel bir gerçekliği bulunmaz. Burada bizim için önemli olan nokta bu benlerin mümkün olan en erken yaş veya dönemde, vücuttan uzaklaştırılması gerekliliğidir, çünkü biz bilmekteyiz ki bu benlerden hayatı tehdit edecek kadar kötü ve hızla yayılan, malin melanom adını verdiğimiz deri kanseri gelişme ihtimali oldukça yüksektir.
Bunun yanı sıra doğumda mevcut olmayıp sonradan ortaya çıkan benlerde zaman içerisinde malin melanom dediğimiz cilt kanserine dönme potansiyeline sahiptir.
Burada bir benin kansere dönme ihtimalinden söz ederken aşağıda sıraladığım bazı kriterlerin bizim için haberci belirtiler olduğunu belirtmekte fayda görüyorum.

-Açık tenli, renkli gözlü kişilerde gelişen benler
-Mevcut bir benin renginde, boyutlarında,sınırlarında değişiklik olması, kanama yapması
-6mm den büyük sınırları düzensiz, kahverengi-siyah benler
-Kahverengi-siyah bir benin renginde açılma olması
-Sık sık travmaya maruz kalan benler
-Mavi – siyah renkli benler
-Ailede cilt kanseri (melanom) hikayesi olması

Bu bulgular veya belirtiler mevcut olan kişi mutlaka benlerini bir plastik cerrahi veya dermatoloji uzmanına muayene ettirmeli, gerekirse benleri takibe alınmalı hatta kesin çözüm olarak şüpheli görülen benler plastik cerrahi tarafından alınmalı ve risk sıfırlanmalıdır.

Ben aldırma kansere yol açarmı?

Bu inanışın hiçbir bilimsel dayanağı bulunmamaktadır. Hatta tam tersine yukarıda da belirttiğim gibi, benlerin alınmaz ise kansere dönebilmekte ve hızla yayılarak kişinin hayatına mal olabilmektedir. Sırf bu yanlış inanış nedeniyle pek çok hastamız çok geç kalmakta mevcut benleri kansere döndükten hatta yayıldıktan sonra bize başvurmakta, söz konusu benler alındıktan sonra patoloji sonucu kanser geldiği içinde, sanki cerrahi müdahale nedeniyle kansere dönüşüm oldu gibi yorumlamaktadırlar. Size tavsiyem asla
bu söylentilere kulak asmayın ve mevcut benlerinizi mutlaka bir plastik cerrahi uzmanına gösterin.

Ben aldırma zormudur?

Ben aldırma gerçekten çok kolay bir işlem. Lezyonun büyüklüğüne göre değişmekle birlikte, bir benin lokal anestezi altında alınma süresi bazen 5-10dk.yı geçmez ve siz bu işlem sırasında hiçbir ağrı veya acı duymazsınız.

Benlerinizi lazerle yaktırmayın!

Benlerin cerrahi olarak alınması dışında lazer, yakma veya dondurma yöntemleri kullanılmaktadır ancak ben kesinlikle bu yöntemleri önermiyorum. Benin mutlaka tahlile gönderilmesi ve iyileşme sürecinin hasta açısından çok daha konforlu geçmesi açısından mutlaka ve mutlaka cerrahi olarak alınmasını tavsiye ediyorum.

Ben aldırma sonrasında iz kalırmı?

Benlerin cerrahi olarak alınmasından sonra hiç kimsenin kolay kolay fark edemeyeceği, incecik bir çizgi halinde izler kalmaktadır. Ancak benin büyüklüğü ve lokalizasyonuda kalacak izin büyüklüğü üzerinde önemli rol oynar. Bu arada tabiî ki işlem sonrası iyileşme sürecinde güneşten korunmak, silikonlu iz pomadları kullanmak gibi önerilere uyulduğunda neredeyse hiç iz kalmaz diyebilmekteyiz. Aslına bakarsanız yukarıda bahsettiğimiz tehlikeli benlerde zaten iz konusu en son düşünülmelidir, zira ortada hayatı tehdit edebilecek bir durum ve tıbbi bir gereklilik söz konusudur. Kaldıki iz konusunda tereddüt eden hastalarıma ben hep şunu söylerim “orda zaten büyük, renkli, deriden kabarık ve göze çarpan bir lezyon var iken, onun alınmasından sonra kalacak iz deri ile aynı renkte, kabarık olmayan ve neredeyse hiç fark edilmeyen bir karakterde olacaktır”. Dolayısı ile iz kalacakmı diye düşünmek gereksizdir. Tabiî ki işlemin, işin ehli bir Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi uzmanı tarafından yapılması oldukça önemlidir.

Estetik amaçlı olarak ben alınırmı?

Kansere dönme tehlikesi olmayan ancak sadece görünüm olarak problem oluşturan benlerde söz konusudur. Pek tabiî ki bu benlerde estetik amaçlı olarak lokal anestezi ile alınabilir. Bu alınma işleminden sonra neredeyse hiç iz kalmaz. Ancak işlemin konunun uzmanı bir Plastik Cerrah tarafından gerçekleştirilmesi ve işlem sonrası önerilere uyulması şarttır.

13 Responses to Ben Aldırma Tehlikelimidir ? – Draesthetic

 1. Benim yüzümde sağ kulağımın yanında ben var. Onu aldırmak istiyorum. Boyutu mercimek tanesi kadar birazcık daha büyük olabilir. Sormak istediğim bu tedavi lazer tedavisi mi cerrahi ameliyat mı ?
  ve fiyalarınız nedir ? daha detaylı görüşme için cumartesi günleri açıkmısınıZ?

  teşekkürler.

  • Merhaba Kenan bey
   Belirtmiş olduğunuz ben,et beni tarzında ise cerrahi işlem gerekebilir.
   Fakat daha yüzeysel ve leke gibiyse lazer ile tedavi de mümkündür.
   Muayene sırasında beninizin durumunu değerlendirerek hangi işlem için daha uygun olduğuna karar verebiliriz.
   Kliniğimiz Cumartesi günleri de hizmet vermektedir.

   Fiyat bilgilendirmesi mail adresinize gönderilmiştir.
   İyi günler dilerim…

 2. benim tam burnumun ortasında tam kahverengi olmayan mercimek tanesi kadar ben var bunu aldırmak istiyorum fakat sonrasında daha kötü bir iz kalırmı endişesini yaşıyorum eğer bu operasyonu yaptırırsam fiyatınınz nedir ? teşekürler.

  • Enes bey merhaba
   Benlerin cerrahi olarak alınmasından sonra hiç kimsenin kolay kolay fark edemeyeceği incecik bir çizgi halinde izler kalmaktadır.Bu arada iyileşme sürecinde güneşten korunmak,silikonlu iz pomatları kullanmak gibi önerilere uyulduğunda neredeyse hiç iz kalmaz diyebilmekteyiz.
   Bunun yanı sıra işlemi,işin ehli bir Plastik,Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı tarafından yapılması büyük önem taşımaktadır.
   Fiyat bilgisi mail adresinize gönderilmiştir.
   Sağlıklı günler dilerim.

 3. Yanağımın üstünde 0.5 çapında kahverengi pürüzsüz düz bir ben var acaba nasıl alınır kaç seans sürer bir de fiyatını öğrenebilir miyim?

  • Merhaba Nazlı
   Ben tedavisinde lazer ve cerrahi olmak üzere 2 çeşit yöntem kullanmaktayız. Bahsettiğiniz gibi düz bir bene sahipseniz lazer ile alımı mümkündür.
   Fiyat bilgisi mail adresinize gönderilmiştir.

 4. Hocam merhaba nasılsınız ben beş ay önce sizde lazerle ben aldırdım, hatta dört beş taneydi şu an yüzüm de en ufak bir iz bile yok bu kadarını beklemiyordum. Şimdiye kadar beklediğim için pişmanım, ellerinizde sağlık çok teşekkür ederim..

 5. Merhabalar yüzümde ki benleri aldırmak istiyorum . Hangi yöntemle tek seansta kurtulabilirim ve fiyat konusunda bilgilendirirmisniz? Teşekkür ederim..

  • Merhaba

   Kliniğimizde lazer ve cerrahi işlem olmak üzere iki çeşit ben alımı yöntemi mevcuttur. Özellikle cerrahi işlem ile tek seferde beninizden kurtulabilirsiniz.

   Muayene sırasında beninizin durumunu değerlendirerek hangi işlem için uygun olduğuna karar verilebilir.

 6. Doktor bey merhaba

  Ben yaklaşık 2 ay önce yüzümden 4 tane ben aldırdım cerrahi yöntemle alındı ama benlerim çok küçük olduğu için doktorum dikişe gerek yok dedi atmadı koter kullandı şu an yüzümde belirgin çukurluklar ve kızarıklık var çok kötü bi görüntü oluştu:( bu durumda ne yapmamı önerirsiniz bana yardımcı olabilirseniz çok sevinirim iyi çalışmalar

  • Merhaba Seher Hanım
   Öncelikle geçmiş olsun. Bu durumda tekrar işlemi yapan doktorunuzla görüşmenizi ve onun önereceği uygulamaları yapmanızı tavsiye ederim..
   İyi günler dilerim..

 7. hocam merhaba ben de ise burun problemi var yalnız şöyle tarif edeyim burunda egrilik ve kemer problemi var bide burnumun tam ust orta kısmında ise mercimek buyuklugunde bir ben var butun problemlerı bır amelıyatla halledebilir miyiz bide ücret bilgilendirmesi alabilir miyim tesekkğrler

  • Merhaba Gece
   Burun ameliyatında ben tedavisini de yapabiliriz.
   Her iki uygulamayla ilgili fiyat bilgisi mail adresinize gönderilmiştir.
   Görüşmek dileğiyle…

Soru ve Görüşleriniz İçin

Name*

Email* (never published)

Website


*

* Bu sitenin içeriği, estetik cerrahi ve medikal estetik konularında bilgi edinmek isteyen kullanıcılar için hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler hiçbir zaman bir hekim tedavisinin veya konsültasyonunun yerini alamaz. Site içeriği kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez.