botoksla-terleme-tedavis

Ameliyatsız Kansız Terleme Tedavisi Sadece 10dk

Aşırı terleme günümüz insanı için ciddi bir sosyal problem oluşturmaktadır. Gerek iş yaşamında gerek gündelik sosyal yaşamda kişilerin kendine olan güvenlerini olumsuz etkileyen bir süreçdir aşırı terleme. Bize aşırı terleme şikayetiyle başvuran hastalarımızn neredeyse tamamına yakını, bu problem nedeniyle toplulukta rahat hareket edemememek, el sıkışamamak, kıyafet seçiminde özgür olamamak, istedikleri ayakkabıları rahatça giyememek, ayak kokusundan muzdarip olmak gibi şikayetlerden muzdariptir. Sonuç olarak yaşam kalitesinde olumsuz etkileyen bu problemler kişilerin psikolojisini olumsuz etkilemektedir ve bu durum gerek iş gerekse özel yaşamda sorunlara yol açmaktadır.
İşte bu noktada terleme tedavisi için bize muhteşem bir seçenek sunmaktadır: Sadece 10dk lık bir uygulama ile terlemeden kurtulmak ve uygulama sonrasında hemen normal yaşama geri dönmek, hemde neredeyse hiçbir yan etki olmaksızın mümkün desek ne dersiniz ?

Terleme tedavisi için kulanılan bt nasıl etki göstermektedir?

Bt uygulama bölgesindeki sinir iletisini geçici olarak durdurur. Terleme bölgesine bt yapılması ile o bölgede terlemeye sebep olan kolinerjik sinirlerin iletisi ve dolayısıyla terin üretilip dışarı atılması engellenmiş olur.

Bt ile terleme tedavisi nasıl bir işlemdir?

Aşırı terleme olan bölgeye (el ayası, koltukaltı veya ayak tabanı) iyot-nişasta testi yapıldıktan sonra 10-15 noktaya toplamda 100-150 ünite bt enjekte edilir. Özellikle koltukaltı terlemesi için işlem ağrısız ve son derece konforludur. El ayası ve ayak tabanı terleme tedavisinde ise gerektiğinde ağrı kesici kremler veya sinir blokları ile ağrı kontrolü yapılmaktadır. İşlem sonrası herhangibir ilaç kulanımı ve pansuman gerekmez, kişi normal yaşantısına devam eder.

Terleme tedavisi için kulanılan bt ne zaman etki etmeye başlar?

Terleme tedavisi için kullanılan bt 3-7 gün içinde etkisinin tamamen gösterir. Yani 3-7 gün içinde uygulama bölgesinde terleme durur. Ancak hastaların çok büyük bir kısmı 3 gün den daha önce etkinin başladığını tarif ederler.

Bt ile terleme tedavisi nin etkisi ne kadar sürer?

Bt etkisini 6 ay içerisinde kaybeden bir ilaçtır. Ancak terleme tedavisi yaptığımız hastalarımızda estetik amaçla yapılan bt uygulamalarından farklı olarak etkini 1 yıl kadar sürdüğünü görmekteyiz. Yani 10dk.lık bir işlemle yaklaşık olarak 1 yıl boyunca terlemeden kurtulmuş olursunuz.

Bt terleme tedavisinin olumsuz yönleri nelerdir?

Bt terleme tedavisi hiçbir yan etkisi olmayan bir yöntemdir. İşlemin etkisinin 6-12 ay sürmesi bir dezavantaj olarak algılansada, diğer yöntemlerin yan etkileri ile kıyaslandığında 10dk.lık ameliyatsız bir tedavi yöntemi için bu dezavantaj kolayca gözardı edilebilir.

Cerrahi yöntemle terleme tedavisinin olumsuzlukları nelerdir?

Bt terleme tedavisinde neredeyse hiçbir yan etki gözlenmez iken, terleme ameliyatı ile tedavi edilen hastaların yaklaşık %84 lük bir kısmında tepkisel olarak vücudun başka bir bölgesinde kalıcı terleme artışı gözlemlenir. Bunun dışında cerrahi yöntemin hastane yatışı gerektirmesi, işlemin genel anestezi altında yapılması, daha yüksek bir maliyet gerektirmesi ve işlemden sonra küçükde olsa bir yara izi kalması diğer olumsuzluklar olarak sıralanabilir.

Vücudun hangi bölgelerindeki aşırı terleme tedavi edilebilir?

Bt ile koltukaltı, el terlemesi ve ayak terlemesi tedavisi yapılmaktadır. bu bölgeler içerisinde ensık başvuran hasta grubu koltukaltı ve el ayası terleme şikayeti olan hastalardır. Bunun dışında yüz terlemesi içinde botoks tedavisi kullanılmaktadır.

Terleme tedavisi sonrası denize girebilirmiyim?

Terleme tedavisi sonrasında hemen o anda bile denize, havuza girebilirsiniz, duş alabilirsiniz.. İşlemden hemen sonra tamamen normal yaşama dönmeniz için hiçbir engel yoktur.