Jinekomasti Kaderiniz Değil !

Jinekomasti yani erkekte kadın tipi meme görünümü psikolojinizi olumsuz yönde etkileyen, rahatsız eden bir durumdur. Bu durumdan dolayı plaja gidemeyen, spor salonlarında egzersiz yapamayan, sosyal çevrede, arkadaşlar arasında sıkıntı yaşayan, hatta özgüven problemi yüzünden cinsel hayatıyla ilgili çekinceleri olan kişi sayısı oldukça fazladır. Bu kimseler çoğu zaman kıyafet seçerken özgürce hareket edemezler, arkadaş ortamlarında alay konusu olmaktan muzdarip olurlar. Maalesef bu bireylerin pek çoğu bu sıkıntılı durumun estetik plastik cerrahi uzmanları tarafından kolaylıkla düzeltilebileceğinden habersizdir.

Jinekomasti bir hastalık mıdır ?

Jinekomastiyi biz 3 temel gruba ayırıyoruz. “Patolojik jinekomasti” olarak tanımladığımız bir grupta, jinekomasti problemi birtakım hastalıkların (karaciğer tümörleri, karaciğer yetmezlikleri, testis tümörleri, hipofiz adenomları vs), bazı ilaçların (cimetidine vs) yada madde bağımlılıklarının (alkol, mariuana vs) sonucunda ortaya çıkmaktadır. “Fizyolojik jinekomasti”  olarak tanımladığımız grupta ise, yenidoğan, ergenlik ve yaşlılık dönemlerinde vücuttaki erkeklik hormonu düzeyi azalması yada östrojen düzeyi artışına bağlı olarak ortaya çıkan jinekomasti tarif edilmektedir. En sık gördüğümüz ve sebebi tam olarak bilinemeyen ancak hormon-reseptör mekanizmalarındaki bir bozukluk olduğu tahmin edilen jinekomasti grubunu ise “idyopatik jinekomasti” olarak adlandırmaktayız.  Bir jinekomasti hastası bize başvurduğunda, hikaye ve tetkiklerden yola çıkarak “patolojik jinekomasti” nin ekarte edilmesi önem taşır.

Hangi incelemeler Jinekomasti tedavisi yapılacak hasta için gereklidir?

Göğüslerinde büyüme şikâyeti ile bizlere başvuran bir jinekomasti hastasında ayrıntılı bir hikaye alınıp fizik muayene yapıldıktan sonra, hastanın yukarıda belirttiğimiz hangi gruba girdiği büyük oranda tespit edilmiş olur. Bundan sonraki aşamada ise göğüslerin bir ultrasonografik incelemesi ve altta yatan bir patoloji olduğu düşünülüyor ise buna yönelik kan tetkikleri ve görüntüleme yöntemlerine başvurularak durum netleştirilir. Ancak vakaların çok büyük bir kısmında sebebin idyopatik jinekomasti (%60-70) olması nedeniyle ultrasonografi ve operasyona yönelik kan tetkikleri dışında bir tarama programına gerek kalmamaktadır.

Jinekomasti tedavisi  nasıl yapılır ?

Sosyal yaşamınızda, günlük aktivitelerinizde, gardırobunuza giysi seçerken yaşadığınız kaygıda, özel hayatınızda ve sex hayatınızda büyük bir etkisi olan jinekomasti (erkeklerde göğüs büyümesi), günümüzde estetik cerrahi uygulamalarıyla sandığınızda çok daha kolay çözülebilen bir problemdir. Kendinizi daha iyi hissetmek, özgüveninizi tekrar kazanmak için tek yapmanız gereken sorunun çözümü için bir adım atmak ve deneyimli bir estetik cerrahi uzmanıyla görüşmek.

Sebebe yönelik incelemeler yapıldıktan sonra tedavi aşamasına geçilir ki, bugün için jinekomastinin cerrahi yöntemler dışında bilinen etkin bir tedavisi yoktur. Yani sebep ne olursa olsun jinekomasti cerrahi yöntemlerle tedavi edilir. Kullanılacak olan cerrahi tedavi yöntemi jinekomastinin derecesine ve tipine göre farklılık gösterir. İleri evre Jinekomasti ameliyatlarında dahi hastanın cilt elastikiyetine bağlı olarak sadece liposuction veya lazer liposuction ile çok başarılı sonuçlar elde edilebilir. jinekomasti ameliyatı sonrasında kalacak patolojinin ağırlığına göre değişkenlik gösterir. Şimdi sıklıkla kullanılan 3 temel tedavi yönteminden bahsedebiliriz.

1-Eksizyonel (doku çıkarılması) yöntemler: Bu yöntemde meme başının etrafındaki koyu bölge sınırından yapılacak yarım ay yada daire şeklindeki bir kesiden girilerek fazlalık olan meme dokusu alınmakta, gerektiğinde deri parçasıda çıkarılabilmektedir. Özellikle meme dokusundan zengin olan sert doku tipindeki jinekomastilerde tercih edilen bir yöntemdir. En önemli dezavantajı, meme başının etrafında kişinin cilt rengine ve kalitesine göre değişen belirginlikte iz bırakmasıdır ve iyileşme sürecinin uzun olmasıdır.

2-Liposuction (yağ emme): Bu yöntemde fazlalık olan meme dokusu sadece 1-2mm lik kesilerden doku içine sokulan ince borular yardımıyla boşaltılır. Daha çok yağ dokusundan zengin tipteki memelerde etkin bir yöntemdir ancak günümüzde ultrasonik ve lazer liposuction yöntemleri ile ve özel kanüller tercih edilerek, her türlü meme dokusunda bu yöntemi rahatlıkla ve çok yüksek başarı oranları ile kullanmaktayız. Yöntemin en önemli avantajı sadece milimetrik boyutta farkedilmesi kolay olmayan iz bırakması ve fazla cilt dokusunun kendini toplamasını sağlamasıdır. İşlem lokal anestezi altında ve hasta yarı uyur durumdayken gerçekleştirilir ve hastanede yatış gerektirmez, iyileşme süreci çok daha konforlu ve kısadır. Kullanılan özel kanüller sayesinde diğer yöntemlere gerek kalmadan Jinekomasti ameliyatlarının büyük kısmında liposakşın ile başarılı sonuçlar elde edilebilir.

3-Liposakşın ve eksizyonel yöntemin birlikte kullanılması: Bazı hastalarda yukarıda tarif edilen heriki yöntemi birlikte kullanmamız gerekmektedir. Özellikle ileri derecede sarkmış göğüslere sahip, obez ve ileri yaştaki hastalarda tek başına liposakşın yetersiz kalabilir. Bu hastalarda jinekomasti tedavisi için 2 yöntemin birlikte kullanılması daha iyi sonuçlar elde edilmesini sağlar. Bu hastalarda yapılacak deri eksizyonuna bağlı olarak göğüs yan duvarına kadar uzanan yara dokusu izleri kalabilir, yine bu hastalarda deformitenin ciddiyetine bağlı olarak meme başı çevresi dokuyu greft yani “deri yaması” olarak kullanmak gerekebilir. İzden bağımsız olarak hastanın kadın memesi görünümünden kurtulması önemli bir kazanımdır.

Jinekomasti ameliyatı sonrası iyileşme süreci nasıldır?

Yukarıda belirttiğim üzere, jinekomasti tedavisi için neredeyse hastaların tamamında liposakşın lazer liposakşın yöntemini tercih ediyorum. Dolayısıyla liposuction sonrası iyileşme sürecinden bahsetmek yerinde olacaktır. İşlemden birkaç saat sonra göğüs bölgenizde sıkı bir elastiki atlet ile birlikte sizi evinize gönderiyoruz, normal günlük yaşantınıza dair herhangibir kısıtlama getirmiyoruz. Çoğu hastamın işlemden sonraki gün işine başlayabildiğini özellikle vurgulamak isterim. Tabiki ilk bir hafta içinde hafif morluklar ve biraz şişlik olabileceğini hatırlatmakta fayda var. İşlemden 7 gün sonra sizi kontrole çağırıyoruz ve pansumanlarınızı gözden geçirerek, 3-4 hafta daha elastiki bir atlet kullanmanızı öneriyoruz. Sauna ve buhar banyolarından, yüzme, barfiks gibi egzersizlerden 2 hafta süreyle uzak durmanızı istiyoruz. Bir hafta sonunda şişliklerinizin %70i, bir ayın sonunda şişliklerinizin %90 ı ortadan kalkmış olacak, ancak sonucun tam olarak ortaya çıkması için yaklaşık 3 aylık bir süreç gerekecektir, bu dönemde tüm şişlikler inecek, deri kendini toplayacak ve göğüsleriniz normal bir erkek memesi görünümüne kavuşacaktır.

Bu aşamadan sonra artık kıyafet seçimindeki problemler, arkadaşlar arasında alay konusu olmak veya cinsel hayatla ilgili kaygı duymak gibi sıkıntıların tamamından kurtulmuş olacaksınız hemde.