profilesti

Profilplasti – Profil Estetiği Nedir?

Profilden göründüğünüzde alın, burun, ağız ve çene biçiminin birbiriyle ve yüzün genel şekliyle uyumu profil estetiği diğer adıyla profilplasti ile ilgilidir. Profil estetiğini sağlamak yani güzel bir profil elde etmek, yaygın kanının aksine sadece burun şeklinin düzeltilmesiyle mümkün olmaz. Bir hastanın yüz profilinin istenen estetik görünüme ulaşması için estetik cerrahın alın, alın- burun bileşkesi, burun, ağız ve çene hattı üzerinde gözlem yaparak bir operasyon planı hazırlaması gerekir.

Profil Estetiği Hangi Hastalar İçin Gereklidir?

Bütünsel estetik cerrahi uygulamaları içinde değerlendirilen profil estetiği, yüzün genel görünümü için bazen tek çözümdür. Hasta kemerli olan burun yapısını burun estetiği ameliyatı olarak düzelttirmesine karşın ya da geride olan veya çok çıkık olan çene yapısını çene estetiği ile değiştirmesine karşın bazen istediği sonucu elde edemez. Böyle durumlarda ya da sonucun böyle olacağı hastalarda estetik cerrah ın söz konusu sonucu öngörerek hastaya bilgi vermesi ve hastanın onaylaması halinde bütüncül bir estetik ameliyat planı ile profilplasti önermesi gerekir.

Profil Estetiği/ Profil Plasti Uygulamasında Yüzün Hangi Parçaları Üzerinde Çalışılır?

Profil plasti ya da profil estetiği yapılacak bir hastada yüzün birden fazla organı beklenen sonucun elde edilmesi için birlikte değerlendirilir. Alın yüksekliği ve saç çizgisi, alın burun ilişkisi, burun dudak ilişkisi, üst ve alt dudağın birbiriyle uyumu, üst ve alt çenenin birbirleriyle ve yüzün genel yapısıyla uyumu, çene ucu, gıdı, boyun- çene açısı profil estetiğinde dikkate alınan bölgelerdir.
Eğer burun estetiği yaptırmayı düşünüyorsanız ve burun şeklinde keskin bir değişiklik söz konusu olacaksa hekiminizin mutlaka, yüzünüzün genelini estetik değerlendirmesine alıp, özellikle profilinizi bir bütün olarak ameliyat planına dahil etmesi gerekir. Zira mevcut burnunuzla uyumlu olan alnınız, burun- alın bileşkesi, ağzı, çene ve hatta yanaklar yeni burunla uyumlu bir görünüm göstermeyebilir.

Profil Estetiği Nasıl Yapılır?

Yüzün profil biçiminin genel uyumu için yapılan profil estetiği hastanın yüz profilini oluşturan alın, burun, dudak, çene, gıdı, boyun hattının gözlemlendiği ön muayene ile başlar. Yapılan ön muayene sonrasında yapılması gereken estetik ameliyatın hangi bölgeleri kapsayacağı belirlenir. Ardından alın, burun, dudak, çene, gıdı ve boyun hattındaki bölgelerin birini ya da bir kaçını kapsayana bir estetik ameliyat için program hazırlanır.

Profil Estetiğinde Ameliyatsız Estetik Uygulamalarının Yeri

Profilplasti için bir çalışma planı belirlendikten sonra alın, burun, dudak veya çenede ameliyatsız estetik teknikleri de kullanılabilir. Özetlemek gerekirse profil estetiği yapılırken birden fazla bölge için yapılacak düzeltmelerin tamamı ameliyatla sonuçlanmak zorunda değildir. Ameliyatsız estetik tekniklerinden olan dolgu ile alın, alın- burun bileşkesi, burun ucu, burun sırtı, dudak burun bileşkesi, dudak, üst ve alt dudak uyumu, dudak çene uyumu gibi alanlarda başarılı sonuçlar elde edilebilir.

Profilplasti Sonucunda Nasıl Bir Görünüm Hedeflenir?

Profil estetiği, profil plasti estetiği hastanın yüz profilini güzelleştirmeyi hedefler. Bu amaçla, gıdı bölgesinde liposuction, lazer lipoliz gibi uygulamalarla gıdı sarkıklığını giderme, uygun yöntemle çene ucunun büyütülmesi ya da küçültülmesi, dudak mesafesinin kısaltılması, dudakların dolgunlaştırılması, kaş dış kenarı pozisyonunun değiştirilmesi, alın burun açısının düzeltilmesi, burun şeklinin düzeltilmesi gibi işlemler tek başına ya da birlikte yapılabilir.

Profil Estetiğinde Anestezi Yapılıyor mu?

Profilplasti birde fazla uygulamayı ve birden fazla tekniği bir arada içeren ya da tek başına içeren komplike bir estetik ameliyat programı gerektirir. Bu nedenle yapılacak olan ameliyatın detaylarına göre lokal ya da genel anestezi yapılabilir.