Deri Kanseri ve Cilt Kanseri Tedavisi

Her türlü deri kanseri ve yumuşak doku tümörlerinin tedavisinde Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahların rolü son derece önemlidir. Son yıllarda ozon tabakasının delinmesi nedeniyle ultraviyole ışınlarının artmış etkisi sonucu, deri kanseri rastlanma sıklığında ciddi bir artış görülmektedir.

Özellikle açık tenli bireylerin bu konuda çok dikkatli olmalarını her zaman öneriyoruz. Deri kanseri yada yumuşak doku tümörü yönünden şüphesi bulunan bireyler vakit kaybetmeden bir plastik cerrahi uzmanına başvurmalıdırlar. Zira deri kanseri diğer kanser türlerinden farklı olarak büyük oranda tedavisi mevcut olan ve tamamen şifa ile sonuçlanabilen bir hastalıktır.

Deri kanseri ve yumuşak doku tümörlerinin çok farklı tipleri olmakla birlikte, özellikle iyileşmeyen yara veya cilt ülserleri, cilt altında ağrılı, giderek büyüyen şişlikler, daha önceden deride bulunmayan, kanamalı, üzeri damarlı, kabuklu lezyonların belirmesi durumunda mutlaka uzman bir plastik cerraha başvurulmalıdır.

Doğumdan itibaren mevcut olan veya sonradan ortaya çıkan benlerin büyümesi, kanamaya başlaması, renk değiştirmesi oldukça önemli bulgulardır. Daha önceden mevcut olmayan bir benin çıkması, renginin değişmesi, kanaması son derece önemsenmelidir ve mutlaka bir Plastik Cerraha veya Dermatoloji uzmanına danışılması gerekmektedir.

Burada çok önemli bir yanlış inanışı düzeltmek isterim “benler alınınca asla kanserleşmez”, tam tersine kanser olma potansiyeli bulunan bir ben eğer alınmaz ise, ileride kansere dönüşebilir ve farkına varıldığında geç kalınmış olması muhtemeldir.

Sonuç olarak vücudun herhangibir bölgesinde yerleşim gösteren iyi huylu tüm cilt ve yumuşak doku tümörlerinin, deri kanseri ve yumuşak doku kanseri nin tedavisi Plastik Cerrahlar tarafından yapılmaktadır.

Genellikle bu deri kanseri ve yumuşak doku tümörü alınması neticesinde oluşabilecek doku kayıplarının, doğala en uygun şekilde yerine konması yani rekontrüksiyonu Plastik Cerrahların temel ilgi alanlarından bir tanesidir.