Yağ enjeksiyonu ile meme büyütme

Yağ enjeksiyonu uzun yıllardan beri estetik amaçla kullandığımız yöntemlerden olmakla beraber, özellikle son yıllarda yağ dokusunun içerdiği yüksek orandaki kök hücre ve büyüme faktörlerinin fark edilmesi ile oldukça önem kazanmıştır. Özellikle anti aging amaçlı yağ enjeksiyonlarının şaşırtıcı sonuçları yanında kendinize ait doğal dokular ile (yağ enjeksiyonu)  göğüs ve  popo büyütme işlemlerinde olumlu sonuçlar elde edilmesi, bu yöntemlerin dahada iyileştirilmesi için yapılan çalışmalara hız kazandırmıştır.

Yağ enjeksiyonu ile meme büyütme nasıl yapılır?

İşlemin ilk aşaması enjekte edilecek yağın 2-3 mmlik ince kanüller ile iz bırakmadan vücuttan alınmasıdır.  Dokuyu travmatize etmeden ve yağ dokusuna mümkün olan en az hasarı vererek atravmatik liposakşın ile yağın elde edilmesi son derece önemlidir. Elde edilen yağ dokusu santrifüj edilerek gereksiz olan kısımlar ayrıştırılır ve kök hücre ile büyüme faktörlerinden zengin olan kısmı enjekte edilmek üzere toplanır. Yapılan çalışmalarda bu işlem sayesinde yağın erime oranının son derece azaltıldığı gösterilmiştir. Enjekte edilecek yağ elde edildikten sonra, planlanan miktarlarda göğüs dokusunun içine ve altına enjekte edilerek göğüs büyütme ve dikleştirme işlemi tamamlanmış olur.

Yöntemin avantajları nelerdir?

Estetik cerrahi uygulamaları, günümüzde öyle bir noktaya ulaşmıştır ki, hemen her tekniğin alternatifleri hastalara sunulabiliyor. Diri, dik ve vücutla orantılı biçimde iri memeler isteyen hastalar için de birden fazla seçenek söz konusu. Elbette hangi uygulama ile sizin için en iyi sonucun elde edileceğine sizin beklentiniz ve estetik cerrahınızın öngörüsü sonucu karar verilebilir. Meme estetiği konusunda son yıllarda hastaların çok tercih ettikleri bir uygulama olan yağ enjeksiyonu tekniği çeşitli avantajları da beraberinde getiren bir seçenek.

Yöntemin en önemli avantajı, vücudunuza yabancı olmayan tamamen size ait bir dokuyla büyütmenin yapılabilmesi ve bu işlem sırasında hiç iz bırakılmamasıdır. Diğer önemli bir avantajı ise aynı zamanda yapılan liposuction ile istemediğiniz bölgelerdeki yağlardan kurtulmanız ve bu yağların istediğiniz bölgede kullanılmasıdır yani bir taşla iki kuş vurmuş olursunuz.

Yöntemin dezavantajları nelerdir?

Yöntemin en önemli dezavantajı, meme dokusuna enjekte edilen yağın bir kısmının eriyebilme ihtimalidir. Maalesef bu konuda kesin oranlar verilememektedir. Bu erime miktarını belirleyen pek çok faktör söz konusudur, ancak iyi teknik kullanılarak bu erime oranı minimumda tutulur. Yağ dokusunun görüntüleme tekniklerinde şüpheli imajlara yol açması diğer bir dezavantajdır, ancak görüntüleme teknolojilerindeki ilerlemeler sayesinde ve yağ enjeksiyon tekniğinin ilerlemesi ile bu konudaki problemler çözülmüştür.

Hastanede kalmak gerekli midir?

Yağ enjeksiyonu ile göğüs büyütme işlemi lokal anestezi ve sedasyon altında gerçekleştirilir  dolayısıyla hastanede kalmanıza gerek kalmaz aynı gün hastaneden çıkabilirsiniz, ertesi gün işinize dönebilirsiniz.

Hangi tip göğüsler bu işlem için uygundur?

Aşırı miktarda sarkması olmayan
Deri elastikiyeti iyi olan
Çok fazla büyütme istemeyen
Yağ enjeksiyonu için alınabilecek yağ dokusu olan hastalar bu işleme uygun adaydırlar.

İşlem sonrası kısıtlamalar nelerdir?

İşlem sonrası günlük sosyal yaşantınıza çok çabuk dönersiniz. Ağır sportif aktiviteler ve egzersizler dışında bir kısıtlama yoktur. İşlemden sonraki gün duşunuzu alabilir, kolları kullanmanızı gerektirmeyen  hafif sportif aktivitelere başlayabilirsiniz.