Göğüsleriniz Sütyensizde Diri Durabilir: Göğüs Dikleştirme Estetiği

Göğüs dikleştirme ameliyatlarında, hamilelik, emzirme, kilo kaybı ve ilerleyen yaşa bağlı olarak formu bozulan ve yerçekiminin etkisiyle aşağıya doğru yer değiştiren meme dokusu ve meme başı, yeniden şekillendirilmekte, daha dik, dolgun ve estetik bir meme görünümü elde edilmektedir. Bu ameliyatlarda meme dokusundan herhangi bir eksiltme veya çıkarma işlemi yapılmadığı için, meme başının duyusunda azalma ve emzirme ile ilgili sıkıntılar çok daha az görülmektedir, ancak potansiyel olarak bu riskler mevcuttur.

Göğüs dikleştirme estetiğinde iz kalır mı?

Göğüs dikleştirme, toparlama ameliyatı sonrasında kalacak izler genellikle merak edilen konulardan birisidir. Burada meme dokusunun sarkma derecesi ve cilt fazlalığının miktarı ile cilt kalitesine bağlı olarak kullanılacak yöntem değişmekte, dolayısıyla da kalacak olan izin lokalizasyonu ve uzunluğu farklılık göstermektedir. Meme küçültme ameliyatlarına benzer şekilde, sadece meme başı etrafında yerleşen bir iz kalabileceği gibi, meme başından aşağı doğru dik olarak uzanan ve bazense meme altı olukta yatay bir seyir gösteren bir iz kalabilir. Bu izlerin yara iyileşme süreci tamamlandığında, cilt tipine ve kişisel özelliklere bağlı olarak değişmekle birlikte, kolayca fark edilemeyen izler olacağı unutulmamalıdır. Dolayısıyla sizlere tavsiyem, ameliyat sonrası elde edilecek meme formu ve bunun kalıcılığının, kalacak olan izlerden çok daha önemli olduğunu unutmamanızdır.

Göğüs dikleştirme ameliyatı öncesi hazırlık dönemi?

Göğüs dikleştirme ya da meme dikleştirme estetiği olmak isteyen, memelerini dikleştirmek isteyen hastalar için ameliyat öncesi hazırlık döneminin en önemli kısmı söz konusu ameliyata karar verme dönemidir. Hastalar sarkık olan göğüslerinin verdiği fiziksel psikolojik olumsuzluktan son derece rahatsız olsalar da ameliyat korkusu, istedikleri sonucu elde edememe korkusu, hastane veya doktor korkusuyla yaşamlarına sevmedikleri bir durumla devam etmeyi tercih edebiliyorlar. Ancak bir hekim olarak mutlaka belirtmeliyim ki; bugün estetik cerrahi bilimi meme estetiği alanında hastanın konforunu ameliyat öncesinde ve sonrasında yüksek oranda sağlayan istenen estetik sonuca ulaşılması konusunda da çok etkileyici olan bir noktadadır.

Meme dikleştirme ameliyatları öncesinde ilerideki mamografi değerlendirmeleri için baz oluşturması açısından, mamografi ile göğüslerin değerlendirilmesi önemlidir. Bunun dışında tüm operasyonlar için geçerli olan tahliller ve anestezi muayeneniz ameliyat öncesinde detaylı olarak yapılacaktır. Ameliyat öncesi dönemde, kullanmakta olduğunuz ilaçlar, bitkisel ürünler vs hakkında doktorunuzu bilgilendirmeniz ve eğer kullanıyorsanız enaz 5 gün öncesinde sigarayı kesmeniz son derece önemlidir.

Göğüs dikleştirme ameliyatı ve sonrası nasıldır?

Göğüs dikleştirme ameliyatı genel anestezi altında gerçekleştirilmekte ve yaklaşık 1,5–2 saat sürmektedir. Operasyon sonrası, şişlikleri azaltmak ve iyileşme döneminde meme formunun korunmasına yardımcı olmak amacıyla özel sutyen ile ameliyathaneden çıkacaksınız ve 1 gece misafirimiz olduktan sonra, ertesi gün kontrolleriniz yapılarak taburcu edileceksiniz. Ameliyat sonrası dönem ile ilgili tüm bilgiler size detaylı olarak verilecektir.

Göğüs dikleştirme ameliyatı sonrasında ne zaman sosyal yaşantıma dönebilirim?

Bu süreç kişiden kişiye değişmekle birlikte, herhangi bir problem gelişmemiş ise ameliyat sonrası 2.günden itibaren sosyal yaşantınıza dönmenizde tıbbi açıdan bir engel bulunmamaktadır. Genelde hastalarımız 1 haftalık bir istirahat döneminden sonra işlerine veya sosyal yaşantılarına tam olarak dönse de, 3. günden itibaren işine dönen hastalarımızda mevcuttur, önceden bahsettiğimiz üzere, burada ağrı eşiği gibi kişisel faktörler ve kullanılan yöntem önemli rol oynamaktadır.

Meme dikleştirme ameliyatlarında silikon protez kullanılır mı?

Meme dokusunun miktar olarak yetersiz kaldığı veya dikleştirme işlemi ile birlikte meme büyüklüğünün artırılmasının istendiği durumlarda, dikleştirme işlemi ile birlikte silikon veya serum içerikli meme protezlerinin kullanılması gerekebilir. Detaylı bir muayene ve inceleme sonrasında, talepleriniz dikkate alınarak size bu durum hakkında detaylı bilgi verilecektir.

Yağ enjeksiyonu ile göğüs dikleştirme ve göğüs büyütme yapılır mı?

Yağ enjeksiyonu ile göğüs büyütme işlemi mümkündür ve uygun hastalarımızda bu yöntemi kullanmaktayız. Esas itibariyle, kişinin kendi vücuduna ait, yabancı olmayan bir doku ile göğüs büyütmenin avantajları vardır. Ancak bu büyütme işleminin kalıcılığı konusunda, silikon protezler ile kıyaslandığında bir dezavantaj mevcut olduğu unutulmamalıdır.