Vajina estetiği – İç Dudak Estetiği – Dış Dudak Estetiği

Genital bölgeyle ilgili estetik cerrahi girişimler sayesinde doğum, yaşlanma ve diğer sebeplerden dolayı fonksiyon ve görünümü kötüleşmiş olan genital bölgenin daha iyi fonksiyon ve görünüme kavuşması amaçlanır. Bireylerin dış görünümlerinin yanısıra vajina, iç dudak, klitoris gibi cinsel bölge organ ve dokularının güzel görünmesi ve fonksiyonlarının daha iyi olması sağlıklı bir cinsel yaşam ve özgüven açısından son derece önemlidir. Estetik cerrahlar olarak bizler vücudun tüm alanlarında yapmış olduğumuz güzelleştirme işlemlerini vajina estetiği – vajina daraltma -, labiaplasti – iç dudak estetiği-, dış dudak estetiği operasyonları ile başarılı bir şekilde gerçekleştirerek genital bölgede istenen görünüm ve fonksiyonu sağlamaktayız.

Genital estetik operasyonları içerisinde hangi işlemler yapılmaktadır?

Genital estetik operasyonları içerisinde vajina estetiği, vajina daraltma, iç dudak estetiği, labiaplasti dış dudak estetiği ve klitoris estetiği işlemleri yapılmaktadır. Vajina daraltma yada vajina estetiği, iç dudak küçültme yada iç dudak estetiği, dış dudak estetiği, klitoris küçültme işlemleri özgüveni yüksek bireyler ve daha sağlıklı cinsel yaşam hedeflenir.

 

Vajina estetiği – vajina daraltma – operasyonu nasıl gerçekleştirilmektedir ?

Vajina estetiği lokal veya rejyonel anestezi altında gerçekleştirilir ve yaklaşık 1 saat kadar sürer. Operasyon sonrasında bir gece vajinal bölgede tampon bulundurulur. Vajina estetiği ile vajina mukozası ve vajinal kontraksiyonları sağlayan kas dokusu sıklaştırılır. Vajina daraltma işleminde Doç.Dr. Serkan Yıldırım kendi geliştirdiği tekniği kulanmaktadır. Böylece vajina estetiği işlemi ile gevşeklik giderilmiş olur ve vajina kaslarının cinsel aktivite sırasında daha sıkı kontraksiyonları sağlanır. Vajina estetiği ile partnerlerin cinsel aktiviteden daha fazla haz alması amaçlanır. Bu işlemde eriyen dikişler kullanılması nedeniyle vajen daraltma operasyonunda dikiş alınmaz.

Ne zaman işime ve sosyal yaşantıma dönebilirim ?

Operasyondan sonra ertesi gün normal günlük aktivitelerinize, işinize ve sosyal yaşantınıza dönebilirsiniz. İşlem sonrası dönemde özellikle ilk bir hafta ıkınma, ağır kaldırma gibi aktivitelerden uzak durulması önemlidir.

Vajina estetiği sonrasında cinsel aktiviteye ne zaman izin verilir?

Girişimden sonra 4 hafta süreyle cinsel aktivite yasaklanır. Dikiş hattı iyileşinceye kadar sigara içimine ara verilmesi veya mümkün oldukça azaltılması işlemin başarısı açısından önemlidir.

Yöntemin riskleri nelerdir?

Her cerrahi müdahalede olduğu gibi, bu operasyondada anestezi ve yönteme ait bazı riskler mevcuttur. Bu konuda daha detaylı bilgi doktorunuz tarafından size verilecektir. Ancak titiz bir planlama ve deneyimli ellerde yapıldığında bu risklerin yok denecek kadar az olduğu unutulmamalıdır.

İç dudak estetiği (iç dudak küçültme)(labiaplasti) operasyonu nasıl yapılır?

İç dudakların sarkmış ve buruşuk görüntüsü iç dudak küçültme operasyonu ile giderilir. iç dudak estetiği lokal anestezi ile ve ofis şartlarında gerçekleştirilen bir işlemdir. Vajina estetiği – vajina daraltma – ile birlikte yapılabileceği gibi tek başına bir estetik müdahale olarakda gerçekleştirilebilir. İç dudak estetik müdahalesi lokal anestezi uygulaması sonrasında ağrısız bir işlemdir, yaklaşık 45 dk. kadar sürer ve işlemden sonra normal yaşantınıza devam edersiniz.

İç dudak estetiği (iç dudak küçültme)(labiaplasti) operasyonu sonrasında nelere dikkat etmek gerekir?

İç dudak estetiği sonrasında 2 hafta süreyle cinsel aktiviteden uzak durulması gerekir. Yine bu dönemde yara iyileşmesi ile ilgili problem yaşanmaması için mümkünse sigara içilmemesi veya azaltılması son derece
önemlidir. İç dudak estetiği (labiaplasti) işleminden sonra şişliklerin inmesi için 3-4 günlük bir süreye ihtiyacınız vardır ancak bu durum normal günlük aktivitelerinize dönmenize engel teşkil etmez.

Dış dudak ve genital bölge estetiği için yapılan diğer işlemler nelerdir?

Dış dudak estetiği için dış dudakların küçültülmesi yada ihtiyaca göre yağ enjeksiyonları ile bu bölgedeki doku kayıplarının giderilmesi mümkündür. Dış dudak estetiğinde yapılacak işlemlere kişinin ihtiyacına göre karar verilir. Bu işlemler tek başına uygulanabileceği gibi iç dudak estetiği (labiaplasti) ve vajina estetiği (vajen daraltma, vajen sıklaştırma) işlemleri ile birliktede yapılabilmeltedir.