Background3

Şişmanlık Ameliyatı Sonrası Estetik ile Yeni Vücudu Şekillendirmek

Kontrolsüz yeme alışkanlığı, genetik sebepler, psikolojik travmalar ya da hormonal dengeyi bozan hastalık süreçleri gibi nedenlerle obezite problemi ortaya çıkabilmektedir. Hızlı, fazla ve kalori değeri yüksek besinlere kolayca ulaşabilme lüksü insanların gıdaları ihtiyaç dışında fazla tüketimlerine neden olmuş ve günümüzde obezite denilen aşırı kilo alımı durumu çok daha sık görülmeye başlamıştır.

Obezitenin Tedavisi Var mı?

Çocukluk döneminde doğru beslenme alışkanlığı kazanılarak obezitenin önüne geçmek mümkündür. Bu en etkili çözüm vaktinde alınmadığında yetişkinlik çağı çözümleri devreye girer. Yetişkinler için obezite tedavisi, diyetisyen önderliğinde diyet programı, egzersiz programı, alışkanlığı geliştirmek üzere davranış tedavisi, ilaç tedavisi ve bariatrik cerrahi olarak tanımladığımız obezite cerrahisi ile elde edilebilmektedir.

Şişmanlık Ameliyatı Sonrası Estetik Cerrahi Neden Önemlidir?

Obezite tedavisi başarıyla uygulandıktan ve istenen kiloya ulaşıldıktan sonra hastalar için genellikle sarkan fazla derinin neden olduğu deformasyonu gidermek için çözüm arayışı başlar. Sarkan deri, kas dokuları her ne kadar kilolar verilmiş olsa da bikini giyememek, dar elbiseler giyememek gibi problemlerin devam etmesine neden olurlar.  Bu durumda hasta demoralize olur ve tekrar kilo alma ya da eski alışkanlığına dönme eğilimi gösterir. Obezite tedavisi yada şişmanlık ameliyatı sonrası estetik cerrahi uygulamaları sonucun istenen mutluluğu sağlaması açısından çok büyük önem taşır.

Obezite Ameliyatından Sonra Estetik Cerrahi Uygulamaları?

Obezite ameliyatı ardından sarkan deri ve kasları toparlamak ve hastanın vücuduna tekrar diri bir görünüm vermek üzere estetik cerrahi uygulaması yapılır. Bu işlem sadece estetik amaçla yapılmaz zira fonksiyonel amaçlar da taşır. Bu amaçla, kol germe, bacak germe, belt lipektomi, karın germe, göğüs dikleştirme, popo dikleştirme gibi birden çok işlem birlikte uygulanır.

Post Bariatrik Cerrahi

Obezite tedavisi ardından yapılan fonksiyonel ve estetik cerrahi uygulamalarına post bariatrik cerrahi denir.

Obezite Tedavisi Sonrası Estetik Cerrahi Neden Gerekli?

Tedavi süreci yani kilo verme işlemi hastanın iradesinin sınırlarını zorladığı, alışkanlıkların güvenli kucağından uzaklaşmak üzere büyük mücadeleyi başarıyla tamamladığı zorlu bir süreçtir. En zor kısmı tamamlayan hasta için artık önündeki tek engel deforme olan, sarkan vücut kontörünü toparlamakla ilgilidir. Obezite cerrahisi ve tedavisi genellikle aşırı kilolu kişilere uygulandığı için bu tedavisinin ardından yani kilo verdikten sonra sadece sporla vücudu toparlamak imkânsız gibidir. Bu nedenle estetik cerrahiye başvurulur.

Obezite Tedavisinden Sonra Hangi Estetik Uygulamaları Yaptırabilirim?

Birden fazla işlem bir arada yapılabilmektedir. Ancak hastanın sağlık durumu, yaşı, geçirdiği hastalıklar gibi detaylar göz önüne alınarak bir ameliyat planı çıkarmak daha doğru olacaktır. Ayrıca hastanın sağlık durumunun uygun olduğu koşullarda da iki kombinasyonlarla ilerlemek daha doğru olur.